powrót

15 stycznia 2004 11:28

Pan Gądeckiego

źródło: gazeta.pl


Słowo abp Gądeckiego na VII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce (dokumentacja)

 KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA 14-01-2004, ostatnia aktualizacja 14-01-2004 15:25


Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego abp Stanisław Gądecki powiedział m.in.


(...)

Dnia 29 maja 2003 odbyło się w Krakowie spotkanie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów z Emilem Shoufani. Po tym spotkaniu ogłoszono tzw. "Deklarację Europejską Chrześcijan, Żydów i Muzułmanów". "My, Europejczycy, uznajemy wysoką godność każdego człowieka, jego niezbywalne prawo do życia, do wolności i do godnego uczestnictwa w dziedzictwie kultury. Uznajemy, że każdy człowiek jest ważny i potrzebny, współodpowiedzialny jeden za drugiego. Uznajemy, że każdy ma prawo do pełnego udziału we własnej kulturze narodowej i obowiązek jej rozwijania, a także propagowania dialogu kultur dla pełniejszego upowszechniania wspólnych wartości. My, chrześcijanie, jesteśmy przekonani, że każdy jest dzieckiem Boga, powołanym do udziału w Jego życiu i wezwanym do naśladowania naszego Pana, Jezusa Chrystusa, który żył dla wszystkich ludzi i dał nam obietnicę Życia Wiecznego poprzez swoją męczeńską śmierć i Zmartwychwstanie. My, pielęgnujący tradycję Żydzi, wierzymy, że każdy jest potomkiem naszego wspólnego prarodzica, a więc wszyscy jesteśmy jedną rodziną, której zgodne współżycie przybliża dzień, w którym wszyscy zrozumiemy, 'że Pan jest jeden i Imię Jego jedno'






Mój komentarz

Przekaz podprogowy

Mamy przekaz podprogowy:

ważny żył wszyscy jego

Cztery słowa niebieskie, akcentowane, są tu alarmującym sygnałem dla podświadomości.

Świadomość ma utrudniony dostęp do pamięci tych słów ( porównaj L.Miller 'Nowe procedury' i inne wypowiedzi L.Millera w tym samym dziale 'Polska - wypowiedzi polityków'). Powiązanie zaistniało lecz trudno je zweryfikować.

Wprost do umysłu zostaje przekazane zdanie zawłaszczające osoby innych wyznań, podporządkowujące je doktrynie katolickiej: 'ważny (istotny dla świata) żył, wszyscy (są) jego'.

Gądecki podstępnie wmontowuje podprogową wypowiedź we wspólną wypowiedź członków innych wyznań. Ulega zatarciu granica pomiędzy wspólną wypowiedzią a słowami przypisanymi chrześcijanom od słów 'My chrześcijanie...'. Gądecki wypowiada z ukrycia twierdzenie, które zostałoby odrzucone, gdyby wypowiedział je jawnie.

Prawo złamane przez Gądeckiego


Pr5/ At4 Nie ma wolności człowiek postępować z drugim tak, że planując pułapkę proponuje transakcję jawnie, 'na rynku', usypiając tym czujność ofiary,

Pod pozorem przekazywania informacji słuchacze zostali wciągnięci w pułapkę przekazu podprogowego.




powrót